YENİ EVLENECEKLER DEKORASYONLARINI NASIL PLANLAMALI?

Evlecekler çiftler; birlikte yaşayacakları evi tasarlarken ortak zevklerde birleşmek, gereksiz eşyalardan uzak durmaya odaklanmış durumda.

Yeni bir ev dekore etmek evlenecek çiftler için keyifli olduğu kadar stres yaratan bir konu. Birlikte yaşayacakları evi tasarlarken ortak zevklerde birleşmek, gereksiz eşyalardan uzak durmak işin kilit noktası.

Düğün sezonunun açılması ile birlikte yeni evlenecek çiftler için ev kurma heyecanı da başladı. Birlikte yaşanılacak evin kurgulanması çiftler için zevkli olmasının yanı sıra bir o kadar da zorlu bir süreç. Çünkü iki farklı dünyanın ve iki farklı zevkin bir potada eritilip ortak zevklerin tespit edilmesi, bunun da eve uyarlanması gerekiyor.

Bu süreçte birlikte yaşanılacak yuvada, renklerden eşyalara kadar her şeyin ortak zevkin ürünü olması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da her şeyi tam yapma telaşı ile kimi zaman eve uyum sağlamayan ya da gereksiz eşyaların, aksesuarların alınması konusu…

Düğün öncesinde ideal bir ev dekorasyonu için şu önerileri dikkate almanızı öneriyoruz:

LİSTE YAPIN
Evinizi dekore ederken ihtiyaç listesi yapmalısınız. Kiralık bir evde oturacaksanız daha sonra başka bir eve geçebileceğiniz ihtimalini de düşünerek eşya seçin. Genel ihtiyaca yönelik eşyaları alıp detayları yavaş yavaş tamamlayarak şık ve hesaplı bir dekorasyon planlayabilirsiniz.

Kanepeler, koltuklar, sandalyeler, yatak odası takımı alırken görselliğin yanı sıra mobilyanın sağlamlığına ve kullanışlı olmasına dikkat edin. Koltuk ve yatak alırken mutlaka oturup denemeli ve kolay temizlenen kumaşları tercih etmelisiniz.

KULLANIŞLI PARÇALAR SEÇİN
Duvarların rengi, perdeler, halılar, odada kullanılacak eşyalar, aksesuarlar düşünülüp birbirine uyumlu dekore edilmeli. Yaşam alanlarınızı ferah kullanmak için büyük parçalardan ve fazla eşyadan kaçının. Özellikle salonu çok fazla eşya ile doldurmayın. Perde ve halıların birbiri ile uyumuna dikkat edin. Açık renk perdelerle koyu renk halı modelleri tercih edebilirsiniz.

UYUMA DİKKAT!
Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de renk seçimi. Eşyalar ve duvarlar arasındaki renk uyumu da oldukça önemli. Aslında her ortama kolayca uyum sağlayabilen pastel renkleri tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Küçük bir banyonuz varsa mutlaka bej, mavi gibi açık renkleri kullanabilirsiniz. Mavi renk, mutfaklara hem şıklık hem de huzur katar.

BALKON ÖNEMLİ
Evinizin en önemli alanlarından biri de balkon. Küçük ya da büyük bir balkonunuz varsa uygun bir dekorasyonla balkonunuzda keyifli saatler geçirebilirsiniz. Küçük bir balkonda katlanabilir masa ve sandalyeler kullanarak yerden tasarruf edebilirsiniz.