Yeni Havalimanı İçin Kargo Devleri Sırada

Yeni Havalimanı İçin Kargo Devleri Sırada

Bakan Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı’nda yer kiralamak için UPS, DHL, Fedex gibi önde gelen kargo şirketlerinin başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki çalışmaların hızla sürdüğünü, havalimanının ilk etabın 29 Ekim’de hizmete açılacağını söyledi. İstanbul Yeni Havalimanı’nın 42 ayda tamamlanacak ilk etabında 90 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış imkânı, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi, 62 kilometrelik güvenlik çemberi bulunacağını anlatan Turhan, buranın 73 milyar liralık ekonomik katkı ve 225 bin kişiye istihdam imkânı sağlayacağını bildirdi.

Havalimanının dünyanın önde gelen dev şirketlerinin dikkatini çektiğini belirten Turhan, “Hizmete girdiğinde dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda yer almak için dev kargo şirketlerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvuru yapabilmesi için ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı. UPS, DHL, FedEx gibi dünyanın önde gelen kargo şirketleri yer kiralamak için başvuruda bulundu.” diye konuştu.

Bakan Turhan, hava kargo taşımacılığının her geçen gün geliştiğini ifade ederek, İstanbul Yeni Havalimanı’nın hizmete girmesiyle kentin, havacılıkta yolcu trafiğinin yanı sıra kargo taşımacılığının da merkezi olacağını söyledi.