Yeni Havalimanı Yılda 33 Milyon 200 Bin Lira Tasarruf Ettirecek

Yeni Havalimanı Yılda 33 Milyon 200 Bin Lira Tasarruf Ettirecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını gezerek terminal binasında yetkililerle koordinasyon toplantısı yaptı. Toplantının ardından açıklama yapan Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın boyutlarıyla kendi alanında dünyanın en büyüğü olacağını ifade ederek, projenin açılışına 81 gün kaldığını hatırlattı.

Projede bölge şartları nedeniyle pek çok teknik sorunun aşıldığını hatırlatan Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projenin kararının verilmesinden projenin gerçekleşmesi aşamasına kadar her türlü desteği verdiğini söyledi. Havalimanının ilk fazını 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle açmayı planladıklarını anlatan Turhan, projede hangi aşamaya gelindiğiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Projede yüzde 95 oranında gerçekleşme sağlandı. Projemizin yatırım maliyeti 10 milyar 247 milyon avro. Bu proje yap-işlet-devret yöntemiyle yapılıyor. Kamu kaynağı kullanmadan, yatırımcısının finansmanını sağlayıp inşa ettiği ve işletme süresi dahilinde hazinemize 22 milyar 152 milyon avro işletme gelirinden pay verecektir. Bu projenin yapıldığı alan bildiğiniz gibi daha önce maden sahası olarak kullanılmış, birçok maden çukurundan, gölcüklerinden ibaretti. 75 milyon metrekare alanın ıslah edilerek böyle güzel bir hizmeti meydana getirdik, bu proje kapsamında. Bu alan 15 bin futbol sahası büyüklüğünde.”

Turhan, havalimanının doğrudan ve dolaylı olarak 225 bin kişiye iş imkanı sunacağını belirterek, oluşan katma değerden 1,5 milyondan fazla insanın yararlanacağını söyledi.