YENİ İPAD’LER TANITILDI

YENİ İPAD’LER TANITILDI

Tablet satışlarındaki düşüş, Apple’ın da yeni tabletlerini altı ayda bir yerine senede bir tanıtmaya yönelmesine sebep olmuş görünüyor. Geçen ayın sonunda düzenlenen tanıtımda, iPad Air’in yeni modeli olan iPad Air 2 ve Retina ekranlı iPad mini’nin yeni modeli iPad mini 3 görücüye çıktı.

Cihazlardaki fiziksel ve donanımsal değişikliklerin yanı sıra, Apple, iPhone ve iPad’leri iş dünyasına da uygun hâle getirme amacına yönelik adımlar attı. Apple CEO’su Tim Cook, IBM ile yapılan işbirliği sayesinde, iş uygulamaları geliştireceklerini açıklarken, iPad’in PC yerine kullanılabilecek cihazlara dönüşeceğinin de ilk sinyali böylece verildi.

Satışlar düşüyor
Pazar araştırma şirketi Gartner’ın tahminlerine göre dünya genelinde tablet satışlarının bu yıl yüzde 11 artması bekleniyor. Ancak bu büyüme, geçen yılki yüzde 55’in yanında sönük kalıyor. Gartner, akıllı telefon satışlarının ise yüzde 35 artacağını öngörüyor. Tabletlerdeki bu düşüşün sebebi, insanların tabletlerini akıllı telefonlar kadar sık yenilenmemeleri olarak gösteriliyor. Wall Street Journal’ın bir haberine göre, birinci nesil iPad yüzde 14, ikinci nesil yüzde 32, üç ve dördüncü nesil yüzde 26 oranında yaygınlığa sahip. Habere göre, geçen sene tanıtılan iPad mini yüzde 17, iPad Air ise yüzde 9 oranında yaygınlığa sahip.

Apple, 2010 yılında tanıtıldığı günden bu yana 225 milyon adet iPad cihaz sattıklarını söylerken, tanıtımda, HD televizyonların yedi katı çözünürlükte ekrana sahip yeni bir iMac modeli, iOS8.1 mobil işletim sistemi ile masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için yenilenen OS X Yosemite (10.10) işletim sistemi de görücüye çıktı.

İPAD AİR 2
Yenilenen iPad Air, orijinal iPad’e göre 12 kat hızlı olan A8X işlemcisini taşıyor. Wi-Fi modeli 437 gram, 3G’li modeli 444 gram olan ürün, 6,1 mm kalınlık ile rahat bir taşınabilirlik sunuyor. 8 MP’lik iSight kamerası bulunan iPad Air 2, seri çekimin (burst) yanı sıra, zaman aralıklı (timelapse) ve yavaş çekim (slowmotion) videolar da kayıt edebiliyor. Ön yüzdeki FaceTime HD kamera da seri ‘selfie’ çekebilmenin yanı sıra, fotoğraftaki karanlık yerlerle aydınlık yerleri dengeleyen HDR özelliğini de taşıyor. Yeni iPad’lerdeki bir yenilik de, Touch ID algılayıcısı: Bu sayede, iPad’leri parmak iziyle açmak ve çeşitli işlemler için güvenlik doğrulamasını bu şekilde yapmak mümkün oluyor.

 

İPAD MİNİ 3
Retina ekranlı iPad mini’nin üst modeli olan iPad mini 3 de 7,9 inçlik ekranı, aynı çözünürlükte sunuyor. Görünüm, boyutlar, ağırlık ve işlemcisi değişmeyen iPad mini 3, iPhone 6 ve iPad Air 3 gibi gümüş, altın ve uzay siyahı renklerinde satışa sunulacak. iPhone’larda olduğu gibi, iPad’lerde de kapasitelerde bir değişiklik var. Artık 32 GB’lık model yok, bunun yerine 128 GB’lık bir model eklenmiş. Yani seçenekler: 16, 32 ve 128 GB olarak belirlenmiş.