YENİ MACERALARA HAZIRLIKLI OLUN

Ekstrem sporlardan hoşlanıyorsanız ya da adrenalininizi yükseltecek, ayağınızı yerden kesecek yeni maceralara atılmak istiyorsanız, sıradan spor türlerinden biraz uzaklaşmanız gerekiyor.

Basketbol, voleybol, futbol, kayak, yüzme ya da tenis gibi geleneksel sporların dışına çıkıp çok daha radikal ama size heyecan ve tutku aşılayacak yeni hobilere yönelebilirsiniz. Yanardağ sörfü, zorbing topu, slacklining, sualtı hokeyi ya da limbo pateni gibi spor türleri cesaretin yanı sıra teknik bilgi, kondisyon ve konsantrasyon da gerektiriyor.

YANARDAĞDA SÖRF KEYFİ
Sınırlarınızı zorlamanın tam zamanı… Aktif bir yanardağın tepesinden 80 kilometre hızla, 725 metre aşağı kaydığınızı hayal edebiliyor musunuz? Bunu hayal etmenin ötesinde sadece bu zevki tatmak için yanardağ sörfü yapan pek çok sporcu bulunuyor. Bu sporun meraklıları, yanardağ sörfü yapmak için Nikaragua’daki Cerro Negro Dağı’nın eteklerine gidiyor. Koruyucu tulumlar, dizlikler ve kasklarla donatılmış sörfçüler, özel yapım kontrplak sörf tahtalarıyla saatte 80 kilometre hıza ulaşıyor. Bigfoot Hostel ve Green Pathways Tours’un sahibi Phillip Southan, yanardağ sörfüne merak salan sporcu sayısının hızla arttığını belirtiyor. 4 yılda 10 binden fazla kişinin yanardağ sörfü yaptığını söyleyen Southan, “Dağın tepesine varmak için 45 dakikalık bir yürüyüş yapan sörfçüler, olağanüstü manzaranın keyfini çıkarıyor. Sonrasında da aktif bir volkana yakın olma deneyimini yaşayarak yanardağda sörf yapıyor. Kısa süren bir eğitimin ardından 500 metre aşağıya iniş başlıyor.” diyor. 726 metre yüksekliğindeki Cerro Negro, Orta Amerika’nın en genç yanardağı. Bu yanardağın en son 1999’da 20’nci kez patladığını da hatırlatalım.

LİMBO PATENİNİN SIRRI ESNEK OLMAK 
Sokakta, evde, açık havada ya da sahilde paten kaymış olabilirsiniz. Peki ya hiç otomobilin altında paten yapmayı denediniz mi? Kulağa çok çılgınca geliyor değil mi? Limbo pateni olarak öne çıkan bu spor dalı, adını Limbo dansından alıyor. Özellikle Çin ve Hindistan’da son derece popüler olan bu spor dalı ağırlıkla gençler tarafından tercih ediliyor. Bu sporu yapabilmek için son derece esnek, dengeli ve güçlü olmak gerekiyor. Ayaklarınızı ve kollarınızı 180 derece yana açmanız, vücudunuzu neredeyse yere değecek kadar öne eğerek, dikey bir çubuğun altına girmeniz gerekiyor. Sporcular, yerden 50 santimetreden bile daha yüksek olmayan bu çubuğa dokunmadan paten yapmaya çalışıyor. Bu sporun farklı kategorileri bulunuyor. Ama en popüleri, bir otomobilin altına girerek paten yapmak… Bu kategoride rekor kıran bir isimden bahsetmenin de tam zamanı. 45 saniyede tam 57 otomobilin altından paten kayarak geçen ve Hindistan’da ‘Harika Çocuk’ olarak tanınan 10 yaşındaki Aniket Chindak, dünya rekorunu kırmış durumda… Bu sporda başarıya ulaşmanın en önemli sırrı ise çok uzun boylu olmamak… Kısa boylu ve esnek olmak ise sporcuya ister istemez büyük bir avantaj sağlıyor.

SUALTINDA HOKEYE NE DERSİNİZ?
1950’li yıllarda İngiltere’de doğan sualtı hokeyi, İngiliz dalgıçların kış aylarında formlarını korumak için sualtında oynadıkları bir oyun konseptinden doğdu. Bu spor türünde sualtı hokeycileri özel boyutlarda tasarlanan bir hokey sopasına, koruyucu giysiye, eldivene ve şnorkel takımına ihtiyaç duyuyor. Topun su altında kalması için topun ağırlığının 1 kilogramın üstünde olması gerekiyor. İngiltere’de başlayan sualtı hokeyi, bugün Türkiye dâhil olmak üzere Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Amerika, Hollanda, Fransa ve Japonya gibi ülkelerde son derece popüler hale geldi. İki takım, bir yüzme havuzunun altında birbirlerinin kalesine pası göndererek, gol atmak için mücadele ediyor. Üç metrelik genişliğe sahip kaleler, oyun alanının sonunda karşı karşıya ve havuzun dibinde yer alıyor. Oyuncuların birbirine temas etmemeleri de son derece önemli bir kural. Oyunda kullanılacak sopaların 350 milimetreden büyük olmaması gerekiyor. Oyuncular, takımlarını belli etmeleri amacıyla siyah ve beyaz olarak renklendiriliyor. Oyuncular bu renklere göre takımlara ayrılıyor. Bu spor dalının birçok ülkede federasyonu bulunuyor ve uluslararası organizasyonlarda turnuvalar gerçekleştiriliyor.

SLACKLINING VE ZORBING
Denge sporu kategorisinde yer alan ve son yıllarda yıldızı hızla parlayan bir başka spor türü ise slacklining… Bu spor türünde, sporcu iki bağlantı noktası arasında gerilen naylon örgü ipin üzerinde karşı tarafa geçmeye çalışıyor. Gözünüzün önüne sirk cambazları gelmiş olabilir. Ama bu ip, cambazların üzerinde yürüdüğü ipten çok daha hassas bir ip… Bu nedenle titreşime çok daha fazla açık… Sporcuların dengeli ve konsantre olması son derece önemli bir ayrıntı. Bazı sporcular gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra iki dağ yamacı arasına ip gererek de slacklining’i deneyebiliyor. Bu spor dalında Guiness dünya rekoru ise Norveç’in 1000 metre yükseklikteki Kjerag Dağı’nın fiyortlarını yürüyerek geçen Christian Schou’ya ait.

Bir diğer ilginç spor dalı ise zorbing yani küreyle yuvarlanma… Yeni Zelanda’da 2000 yılından bu yana yapılan bu sporda, sporcular iki katmanlı dev bir plastik topun içine giriyor ve yüksek bir noktadan aşağıya doğru yuvarlanıyor. Zorbing, genelde çok eğimli olmayan tepelerde uygulanıyor. Zorb adı verilen ve şeffaf plastikten yapılmış birisi 3, diğeri de 2 metre çapında, içinde hava boşluğu olan bir topla tepeden aşağıya yuvarlanarak veya su üstünde yürümeye çalışarak yapılan bu spor dalında dıştaki top ile içteki topun arasındaki boşluk darbeyi azaltıyor. Böylece 30 kilometre hızla bir tepeden yuvarlanırken, vücudunuzun ciddi bir darbe alması da önleniyor.