YENİ MODELLER ISINMA TURUNDA

Otomotivde hızlı geçen yılın ilk yarısından sonra yollara çıkacak yeni modeller yüzünü göstermeye başladı. Eylül ayında kapılarını açacak Paris Otomobil Fuarı’ndan sonra yeni modeller birbiri ardına gelecek.

İşte pazarın en dikkat çeken yenilikleri

BURSA’DA ÜRETİLİP DÜNYAYA SATILACAK
Bu yılın Türkiye pazarı için en önemli yeniliklerinin başında Bursa’da üretilen ve tümüyle yenilenen Megane Sedan geliyor. Renault Megane Sedan ekim ayında Türkiye’de satılmaya başlanacak. Dördüncü nesil Megane Sedan, şık tasarımı ve büyük ağabeyi Talisman’a benzeyen hatlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni teknolojilerin de yer verildiği otomobil eylül ayındaki Paris Fuarı’nda resmi olarak tanıtıldıktan sonra satışa sunulacak. Yeni model ilk etapta başta Avrupa olmak üzere 20’den fazla ülkeye ihraç edilecek. Fransız üreticinin CMF C/D platformu kullanılarak üretilen Megane Sedan’da güçleri 90-130 beygir arasında değişen benzinli ve dizel motorlar kullanılacak. Otomobilde otomatik şanzıman seçeneği de sunulacak.

 

SOSYAL MEDYA FENOMENİ OLACAK
Citroen, 2002’den beri 3.5 milyondan fazla satılan küçük sınıftaki başarılı modeli C3’ü tamamen yeniledi. Citroen C3, yolculuk boyunca bütünleşik HD kamera vasıtasıyla çekilen fotoğrafları ve videoları paylaşmaya imkân tanıyan Citroen ConnectedCam teknoloji sayesinde sosyal medya paylaşımları da yapabilecek. Ağabeyi Cactus modelinde olduğu gibi kapılarında plastik koruma sisteminin de bulanacağı otomobilde benzinli motor seçeneklerini 3 silindirli, 68 HP, 82 HP ve 110 HP gücündeki motor oluşturacak. Dizeldeyse 75 ve 100 beygirlik motorlar alınabilecek. Yılın son aylarında Türkiye pazarında satışa sunulacak olan C3’te EAT6 otomatik şanzıman da alınabilecek.

 

HONDA SUV AİLESİ GENİŞLEDİ
Honda, büyük SUV’u CR-V’nin ardından küçük kardeşi HR-V’yi de ülkemiz pazarına sunuyor. Yeni model tek kapılı bir otomobilin sportif hatlarıyla bir SUV’un kullanışlılığını ve güven veren sağlam yapısını bir arada sunuyor. Dinamik tasarımıyla dikkat çeken yeni Honda HR-V, 3 farklı donanım, iki farklı motor ve iki farklı şanzıman seçeneğiyle Türkiye’de satılmaya başlandı. Başlangıç seviyesi Premium’da 6 ileri manuel şanzımanla sunulan HR-V’nin fiyatı 89 bin 900 TL’den başlıyor. Araçta, Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Akıllı Hız Limitleyici, 7 inçlik dokunmatik ekranlı Honda CONNECT multimedya sistemi, navigasyon, katlanan yan aynalar, çift bölgeli otomatik klima ve Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi standart olarak yer alıyor.

 

EN HAVALI FIAT MODELİ OLACAK
Türkiye otomobil pazarında satış adetleri kısıtlı olsa da üstü açık iki kişilik otomobiller tam bir keyif aracı olarak tanımlanıyor. Bu özel sınıfa İtalyan otomobil üreticisi Fiat da uzun bir aradan sonra tekrar dönüş yapıyor. Fiat’ın ilk kez 1966 yılında ürettiği 124 modeline göndermeler yapan üstü açık otomobili Spider, Türkiye pazarına sunulmak için hazırlanan modellerden bir olarak gün sayıyor. 1.4 lt turbo beslemeli benzinli motorla (140 HP-240 Nm) ilk etapta ithal edilecek otomobil, Mazda MX-5 ile ikiz kardeş. Bu motorla sıfırdan 100 km/s hıza 7.5 sn’de çıkan otomobil, düşük ağırlığının da yardımıyla 213 km/s son hıza ulaşabiliyor. En havalı Fiat modeli olacak 124 Spider’in yılsonunda bayilerdeki yerini alması planlanıyor.