YENİ MODELLER ISINMA TURUNDA

Yeni yıl ile birlikte otomotiv dünyasında hareketlilik de yükseliyor. 2017 için birçok marka yeni modellerini birbiri ardına pazara sunmaya hazırlanıyor.

Bu modeller arasında uygun fiyatlı küçük otomobiller olduğu gibi, yüksek motor hacimli, lüks araçlar da dikkat çekiyor. Yılın ilk aylarından itibaren yollarımıza çıkacak yeni modeller arasında önemli satış adetlerine ulaşacak ve geniş kitleler tarafından kullanılacak modeller de bulunuyor. Tümüyle yenilenen ve özellikleri gelişen Ford Fiesta gibi bu modeller dışında, çok satılmasa da, bakışları üzerine toplayacak Mercedes E Serisi Coupe gibi sporcular da sektörde heyecan yaratacak modeller olarak öne çıkıyor. İşte ısınma turundaki en yeni modeller…

GÖSTERİŞLİ COUPE HAZIR
Mercedes’in gösterişli coupe modeli E Serisi Coupe yüzünü gösterdi. Ağabeyi S Serisi ile tasa- rım açısından benzerlikler sergileyen yeni model, 2017’den itibaren satışa sunulacak. BMW 6 Serisi’ne direk rakip olmayı planlayan lüks coupe, şık tavan çizgisi, LED farları, zengin donanımı ve otonom sürüşe bir adım daha yaklaşan teknolojileriyle sınıfının en iddialı modellerinden biri olarak yollara çıkacak. Selefinden 123 mm daha uzun ve 74 mm daha geniş olan otomobil, bu sayede dört yolcu için daha konforlu bir sürüş sunacak. Yeni model güçleri 184-333 beygir arasında değişen bir dizel dört benzinli olmak üzere beş farklı motor seçeneğiyle sunulacak. Amiral gemisi unvanınıysa E400 4MATIC üstlenecek. Yeni coupede 9 ileri otomatik şanzıman bulunacak.

KÜÇÜK FORD FIESTA YENİLENDİ
Ford’un küçük sınıftaki başarılı oyuncusu Fiesta’nın önümüzdeki yıl satışına başlanacak tümüyle yenilenen 7. nesli tanıtıldı. Eski versiyona kıyasla 7 cm daha uzun olan araç tasarım ayrıntılarıyla daha da büyükmüş hissi veriyor. Daraltılmış stop lambaları sayesinde arka kısmı daha modern ve şık görünen otomobil yenilenirken destek sistemleri de önemli ölçüde yükseltilmiş. Araç takip sistemleri, kaza önleme asistanları sayesinde güvenlik seviyesi de üstlere taşınmış. Dört ayrı donanım seçeneğiyle 2017’de satışa sunulacak olan yeni Fiesta’da en büyük talep gören motorun 1.0 lt’lik turbo benzinli olması bekleniyor. Bu motorda otomatik şanzıman da alınabilecek. Dizel ve benzinli motorların yakıt tüketimleri de iyileştirilmiş. Yeni nesil Fiesta Avrupa’da 2017’nin ikinci yarısında satışa sunulacak, 2017 son çeyreğin- de de ülkemiz yollarına çıkacak.

YENİ AUDI Q5 MEKSİKA’DAN GELECEK
İlk kez yollara çıktığı 2008’den günümüze kadar geçen 8 yılda dünya çapında 1.6 milyon adetlik satışla sınıf lideri olan Audi Q5 tümüyle yenilendi. İkinci neslinde artık Meksika’daki fabrikasında üretilecek yeni Q5, atasının başarısını devam ettirmekte kararlı görü- nüyor. Dış tasarımda radikal değişikliklerden kaçınılan yeni Q5’in teknolojisi tümüyle yenilenmiş. İleri teknolojiye sahip dört tekerlekten çekiş sistemi quattro, verimli motorlar, uyarlanabilir amortisörlere sahip havalı süspansiyon kadar, geniş kapsamlı bilgi ve eğlence sistemleri ile sürüş destek sistemleri de yeni Q5’te önemli geliştirmeler olarak öne çıkıyor. Yeni Audi Q5, ülkemiz pazarında 2.0 lt TDI 190 beygir quattro ve 2.0 lt TFSI 252 beygir quattro benzinli motor seçenekleriyle satışa sunulacak. Teknolojisi daha da geliştirilen benzinli motor, 100 km’deki 6.8 lt’lik tüketimiyle ön plana çıkıyor. Yeni model, 2017’nin ilk çeyrek sonu itibarıyla bayilerdeki yerini alacak. Tüm motor seçeneklerinde yedi ileri vitesli S tronic otomatik şanzıman sunulacak.