YENİ MODELLER OTOMOBİL SATIŞINI ARTIRACAK

Bu yılın ilk aylarından beri yükselişini sürdüren Türkiye otomobil pazarının yılsonunda 1 milyon gibi rekor bir seviye ulaşması bekleniyor.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2015’in ilk 4 ayında yüzde 57 artarken binek otomobil yüzde 49, hafif ticari araç pazarı yüzde 85,5 yükseldi. Yılın ilk dört ayında toplam satışlar 200 bin adet seviyesine yaklaştı. Yılsonuna kadar bu ivme sürerse toplam pazarın 1 milyon adet seviyelerine ulaşması bekleniyor. Pazardaki yükselişte neredeyse tüm firmaların başlattığı avantajlı satış kampanyaları dışında birbiri ardına pazara sunulan yeni modeller de etkili oluyor. Önceki ay düzenlenen ve sektörün en büyük bulaşması olan İstanbul Autoshow Fuarı’nın ardından pazara yeni modeller de akın etmeye başlayacak. Satışa sunulacak farklı sınıflardan yeni modeller içinde, uygun fiyatlı küçük otomobiller kadar, gösterişli prestijli araçlar da tüketicileri kendisine çekmeye çalışacak.

İşte satışa sunulmayı bekleyen önemli yeni modeller:

LÜKS MARKA LEXUS TÜRKİYE’YE GELİYOR
Pazardaki yükselişe lüks marka Lexus daha fazla kayıtsız kalamayıp Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Üretilmeye başlandığı 1989 yılından itibaren dünyanın en prestijli markaları arasında gösterilen Lexus, bu yılın son çeyreğinde artık ülkemizde de resmen satılmaya başlanacak. Dünyanın 80 ülkesinde satışta olan Lexus’un Türkiye operasyonlarının Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. tarafından yürütülecek.

Lexus’un öncelikle İstanbul’da açılacak satış noktasında IS, NX, GS, RX, LS ve RC modelleri pazarlanacak. Düşük vergi dilimine giren 2,0 litrelik motor ve otomatik şanzımanlı olarak Türkiye pazarına sunulacak yeni Lexus modellerinin fiyatının 80 bin Avro’dan başlayıp 300 bin Avro’ya kadar yükselmesi bekleniyor. İlk etapta yılda 50 olan Lexus satış hedefinin 5 yıl içinde bin adede yükselmesi planlanıyor.

RENAULT KADJAR İLE ARAZİYE ÇIKIYOR
Fransız marka Renault için bu yılın en büyük yeniliği hafif arazi araçları sınıfında mücadele edecek Kadjar olacak. Renault’nun yepyeni crossover modeli Captur ve Koleos arasındaki boşluğa yerleşen Kadjar, Renault’nun uluslararası büyümesine ivme kazandıracak C-Crossover bir araç olarak ön plana çıkıyor. 4×2 veya 4×4 çekiş sistemine sahip Renault Kadjar, yaz aylarının başında Avrupa ile aynı anda ülkemiz pazarına sunulacak. Yeni araç iki dizel ve bir benzinli motor ile Türkiye’ye gelecek. Dizel motor EnergydCi 110, EnergydCi 130 benzinli seçenekse EnergyTCe 130 beygir gücünde olacak.

Zengin bir donanım seviyesine sahip olan Kadjar’da otomatik şanzıman seçeneği de bulunacak.

Kardeş rekabeti başlıyor
Renault-Nissan ittifakının başarılı modeli Nissan Qashqai ile direkt rekabet edecek Renault Kadjar, aynı zamanda Japon kardeşiyle aynı platformu ve dolayısıyla aynı genleri paylaşıyor. Kadjar,  Renault ürün yelpazesinde Captur ile Koleos modellerinin arasında konumlanacak. Nissan Qashqai dışında yeni aracın piyasadaki en büyük rakipleriyse Skoda Yeti, Hyundai ix35-Kia Sportage olacak.

ÇEK MARKANIN AMİRALİ GÜN SAYIYOR
Skoda’nın tümüyle yenilenen amiral gemisi Superb ile marka tarihinde yeni bir dönem başlıyor. Bir üst sınıftan da müşteri kapacak aracın Avrupa’daki en büyük pazarı Türkiye olacak. Ağustos ayından itibaren geniş bir motor yelpazesiyle satışa sunulacak Superb’in fiyatları 65 bin TL’den başlayacak.

Yeni Superb, modelin geçmiş nesillerine de damgasını vuran ‘genişlik’ kavramını bir üst noktaya taşıyarak, adeta ‘kendi sınıfını’ yaratıyor. 4861 mm (+28 mm) uzunluğa, 2841 mm (+80 mm) dingil mesafesine sahip olan Superb’in yüksekliği ise eskisine göre 6 mm artışla 1468 mm’ye çıkarıldı. Bununla birlikte yeni Superb, 1864 mm (+47 mm) ile sınıfının ‘en geniş’ otomobili.

980 mm baş mesafesi ve 157 mm arka diz mesafesine sahip Superb’in sedan versiyonunda bagaj hacmi, stepne bölümü dâhil 625 litre. Bagaj kapağı, elektronik kilitle donatılırken, eller doluyken bagaj kapağının kolayca açılabilmesine olanak tanıyan ‘sanal pedal’, Superb’de ilk kez kullanılıyor. Bu sistem, ayağın tamponun alt kısmına uzatılması sayesinde bagaj kapağının kendiliğinden açılmasını sağlıyor.

5 benzinli, 3 dizel motor
Geniş bir motor yelpazesiyle gelecek Superb‘de, 5 benzinli, üç dizel motor seçeneği bulunacak. Türkiye’de de satılacak benzinli motor seçenekleri 1.4lt TSI (125 ve 150 HP) olarak sıralanırken, ayrıca 1.8 TSI (180 ve 220 HP) ve 2.0 lt TSI (220 ve 280 HP) seçenekleri mevcut. Dizel motorlar ise 1.6lt (120 HP), 2.0 lt (150 ve 190 HP) olacak. Araçta kullanılan motorların yakıt tüketimleriyle yüzde 30 seviyelerine kadar eski versiyona kıyasla düşürülmüş.

KİA SORENTO ESKİ BAŞARISINI YAKALAYACAK
Türkiye’de sınıfının en önemli oyuncusu Kia Sorento, 2.5lt dizel motorla üst vergi dilimine girince fiyat avantajını yitirmiş ve satışları önemli derecede düşmüştü. Şimdi tümüyle yenilenen Sorento, eskiden olduğu gibi 2.0lt dizel motor ve otomatik şanzımanla bu aydan itibaren pazara geri dönüyor.

Dört silindirli, 2.0lt 185 beygir gücündeki turbo dizel motoruyla oldukça iddialı olan yeni Sorento, 100 kilometredeki 6.7 litre tüketimiyle de ekonomik bir araç olarak öne çıkıyor. 6 ileri otomatik şanzımanla donatılan yeni Sorento ayrıca sunduğu 7 kişilik oturma kapasitesiyle de geniş ailelerin gözdesi olmaya aday. Zengin bir donanım seviyesine sahip Kia Sorento 199.900 TL fiyatla müşterilerle buluşacak.

BMW 3 SERİSİ MODEL YILINA HAZIR
Türkiye pazarının da premium sınıfın en çok satanlar listesinde ilk sıralarda yer alan BMW 3 Serisi makyajlandı. Ön ve arka far gurubu, iç mekân yenilikleri dışında kapsamlı bir şekilde elden geçirilen 3 Serisi’nde motor ailesi de geliştirildi. Sadece sedan ve Touring için uygulanan makyaj operasyonu sonrasında GT versiyonu değişmeden bırakılmış. Aracın daha sportif görünmesi için epey çaba harcanırken, zaten yüksek olan dinamizm üst seviyeye çıkarılmaya çalışılmış. İç mekânda yeni malzemeler kullanılırken, vites kolunun önünde daha fazla eşya alanına yer açılmış. Bardak tutucular, hava giriş ızgaraları ve kontrol panel düğmelerinde de farklılıklar yaratılmış. Makyaj sonrası motor ve iç mekân değişiklikleri dışında otomobilde geliştirilmiş bir amortisör, sürüş dinamikleri yükseltilmiş yeni direksiyon sistemi ve konforu düşürmeden sportifliği yükselten dört tekerlekten çekiş sistemleri de kullanılmaya başlanacak. Makyajlı 3 Serisi’ndeki önemli değişikliklerden biri de artık 1.6lt turbo benzinli motorun yerini 3 silindirli, 1.5 litre hacimli 136 beygirlik turbo beslemeli motora bırakacak olması. Ülkemiz pazarı açısından en önemli değişiklik olan bu yeni motor, 3 Serisi’nin Türkiye’de en çok satan versiyonu olacak.