YENİ YHT GAR HİZMETİNİZDE…

Değerli vatandaşlarım;

Ülkemizi gelişmiş, konforlu ulaşım ve iletişim ağlarla donatmak için geçmiş 14 yılda olduğu gibi hız kesmeden çalışmalara devam ediyoruz.

Bu çalışmalarımız kapsamında yine bizi heyecanlandıran, Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için hayati öneme sahip olan bir açılış gerçekleştirdik.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle gerçekleşen Ankara YHT Gar binasını hizmete açtık.

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı başkentin mimari zenginliğine zenginlik katacak bir özelliğe sahiptir.

Mimarisi ve sosyal donatılarıyla Türkiye’nin ve Başkent’in prestij eserleri arasındaki yerini aldı.

Ankara YHT Gar, günlük 50 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek.

Aynı anda 12 adet YHT setinin yanaşabileceği 3 adet peron ve 6 adet demiryolu hattı bulunan gar, 194.460 m2 kapalı alandan ve zemin katlar dâhil toplam 8 kattan oluşuyor.

Kapalı-açık toplam 1.910 araçlık otopark hizmetlerinin verileceği Ankara YHT Gar’da; ticari alanlar, cafe-restoran, iş ofisleri ve çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleri ile otel gibi sosyal ve kültürel donatılar bulunuyor.

Yatırım bedeli 235 milyon dolar olan YHT Gar, en son teknoloji kullanılarak engellilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlandı.

Ankara Tren Garı İşletmecisi (ATG) tarafından 19 yıl 7 ay süreyle işletilecek Ankara YHT Gar, bu süre sonunda TCDD’ye devredilecek. Yeni garın tren işletmeciliği TCDD tarafından yürütülecek.

Hizmete aldığımız Ankara YHT Gar’da, demiryolu seyahatini tercih eden vatandaşlarımıza daha çağdaş hizmet sunulabilmesi için ihtiyaç duyulan her şey var.

İyi yolculuklar dilerim.