YEREBATAN SARNICI’NA ÖDÜL

YEREBATAN SARNICI’NA ÖDÜL

Sultanahmet’te bulunan Yerebatan Sarnıcı, dünyanın en büyük turizm sitelerinden biri olan Trip Advisor’un milyonlarca kullanıcısının oylarıyla belirlediği Gezginlerin Seçimi 2014 Ödülü’ne (Travelers’ Choice 2014) layık görüldü. 2002’de verilmeye başlayan Travelers’ Choice ödülü, tüm dünyadaki gezginlerden gelen milyonlarca yorum ve görüş doğrultusunda veriliyor. Her yıl verilen bu ödülde hizmet, kalite ve müşteri memnuniyeti esas alınıyor.

Yabancı filmlerin doğal platosu
İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla Bizans döneminde yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, ihtişamlı sütunları, gizemli Medusa heykelleri ve mistik havasıyla milyonlarca turistin yanı sıra, yabancı yönetmenlerin de ilgi odağı oldu. James Bond serisinin son filmi “Skyfall” ve Russell Crowe imzalı “Son Umut”un bazı sahnelerine ev sahipliği yapan Yerebatan Sarnıcı’nda, Dan Brown’un “Cehennem” adlı kitabından uyarlanacak filmin çekimlerinin yapılması planlanıyor.

2014 yılında rekor kırdı
Dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen turistler, Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret etmeden ayrılmıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılarak 1987 yılında ziyarete açılan sarnıç, 2014 yılında 2 milyon 100 bin yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilerek rekor kırdı. Gizemli sarnıç, 2015 yılının ilk iki ayında ise 234 bin 586 kişi tarafından ziyaret edildi.