YERLİ SEDANLARDA SAVAŞ BAŞLADI

Tam bir sedan otomobil cenneti olan ülkemizde, satılan modeller içinde en büyük payı bu sınıf alıyor. Geniş bagaj hacimleri, büyük ailelere uygun iç mekânlarıyla Türk tüketicilerin gözdesi olan C sınıfı sedanların payı yüzde 60’lara yaklaşıyor.

Bu sınıfta mücadele eden yerli üretim sedanların tümü yenilenip, gelişmiş özellikleri, şık tasarımları ve yeni motorlarıyla müşterileri etkilemek için yola çıktı. Türkiye’nin en çok satan otomobili olmak için de kıyasıya bir rekabete giren yeni modeller arasında başlayan savaş önümüzdeki yıl kızışacak. 

YENİ HONDA CIVIC İDDİASINI YÜKSELTTİ
Honda’nın Gebze fabrikasında 19 yıldır üretilen Civic Sedan’ın 10’uncu nesli, iddialı tasarımıyla bayilerdeki yerini aldı. Baştan aşağı yeniden tasarlanan ve bugüne kadar üretilen en sofistike ve sportif Civic sedan olarak öne çıkan otomobil, 75 bin 740 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Yeni modelde, Premium, Elegance ve Executive adlı üç farklı donanım seviyesi bulunuyor. Civic Sedan’da ilk etapta 125 HP üreten 1.6 litrelik benzinli motor görev yaparken LPG’li seçenekle de satın alınabilecek.

Yeni Civic Sedan’da manuel şanzımanın yanı sıra tamamen yenilenen CVT teknolojili otomatik şanzıman da tercih edilebiliyor. Yeni Civic Sedan silueti ile sportif karakterini gözler önüne seriyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında daha geniş, daha uzun ve daha alçak olan yeni Civic Sedan kısa ön ve arka aks uzantılarıyla sportif bir duruş sergilerken gergin hatlar yüksek aerodinamik verimliliği destekliyor. Otomobilin motor ailesine önümüzdeki yılın ilk aylarında 1.5 lt, 182 beygirlik turbo benzinli ve 2018’den itibaren 1.6 lt hacimli 1960 beygir gücünde dizel ve 9 ileri otomatik şanzımanlı versiyon eklenecek. Yeni Honda Civic’nin 75 bin TL’den başlayan fiyatı, en üst versiyonda 95.850 TL’ye kadar yükseliyor.

7 YIL ARADAN SONRA DÖNDÜ
Renault Bursa fabrikasında üretimi 7 yıl aradan sonra başlayan Megane Sedan, pazara iddialı bir giriş yaptı. Megane Sedan, ağabeyi Talisman’a benzeyen hatları, zengin donanımı ve gösterişli tasarımıyla çıtayı yükseltiyor. Türkiye’de sınıfının en çok satan otomobili olmak için de mücadele edecek. C Sınıfı’nda mücadele edecek Megane Sedan, 4.6 metre boyu ve 1.44 metre genişliğiyle sınıfının en büyük otomobillerinden biri. Bu boyutlarıyla yolcularına geniş bir yaşam alanı sunan otomobil, 580 lt bagaj hacmiyle de dikkat çekiyor.

Yükseltilen donanım seviyesiyle de daha iddialı olan model, 7 ve 8.7 inç geniş ekranı, konfor, güvenlik ve eğlence donanımlarıyla da sınıfındaki çıtayı belirlemeye aday. Türkiye’de Megane Sedan; Joy, Touch ve Icon olmak üzere 3 ekipman seviyesi ve 2 benzinli, 4 dizel motor seçeneği olmak üzere 6 farklı motor ile satılacak. Başlangıç fiyatı 62.600 TL olan otomobilin, 1.5 lt dizel ve EDC otomatik şanzımanlı en üst versiyonun fiyatıysa 96.750 TL olarak açıklandı.

DİZEL OTOMATİK EN BÜYÜK KOZU
Yerli sedanlar arasında önemli bir paya sahip Fiat Egea Sedan, en son 1.6 dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneğiyle elini daha da güçlendirdi. 120 beygir güç ve 320 Nm tork üreten 1.6 litrelik MultiJet motor ve 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla donatılmış Fiat Egea Sedan, Fiat ürün gamının bu kombinasyona sahip ilk ürünü. Sunduğu kesintisiz vites değişimi ile sürüş konforunu arttıran çift kavrama şanzıman aynı zamanda performansı da üst seviyeye taşıyor. 200 km/s son hıza sahip olan dizel otomatik Egea Sedan, 0-100 km/s hızlanmasını 9.8 saniyede tamamlıyor.

Sunduğu ortalama 3.9 litrelik yakıt tüketimiyle de dikkat çeken model oldukça geniş bir iç alan sunuyor. 5 kişinin rahatlıkla seyahat edebileceği yaşam alanının yanı sıra 520 litre bagaj hacmi ile de kalabalık aileler ve uzun yolculuklar için gerekli yükleme alanı Egea’nın farkını ortaya koyuyor. Urban ve Lounge donanım seviyeleri ile tercih edilebilecek olan Fiat Egea Sedan’ın dizel otomatik versiyonu 77 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

SAMURAY DA YENİLENİP YOLA ÇIKTI
Türkiye pazarının büyük oyuncularından Adapazarı fabrikasında üretilen Toyota Corolla da gençleşme operasyonunun ardından yeni yüzüyle satışa sunuldu. Kapsamlı şekilde elden geçirilen Corolla’da yenilenme operasyonunun ilk izleri ön görünümde fark ediliyor. Yeni ön ızgara, LED ön ve arka aydınlatma gurubu, tasarımı farklılaştırılan tamponlar, karartılmış arka camlar ile aracın görünümü değiştirilmiş. Kapı kollarındaki krom detaylarla aracın şıklığı arttırılırken, 7 inç büyüklüğünde Toyota Touch 2 dokunmatik ekran, 4.2 inçlik renkli (TFT) çok fonksiyonlu ekran, yeni döşeme seçenekleriyle iç mekandaki kalite de yükseltilmiş. Yeni Corolla süspansiyondan direksiyon güncellemelerine kadar sürüşü ve konfor seviyesini artıracak bazı revizyonlar geçirdi. Birçok noktada ise gürültü ve vibrasyonu azaltacak çalışmalar yapıldı. Sürüş konforunu geliştirmek adına daha yumuşak amortisör ayarları değiştirilmiş. Yeni modelde 1.33 lt benzinli, 1.4 ve 1.6 lt dizel motorlar sunulurken fiyatlar 59.200 TL-101.700 TL arasında değişiyor. Yeni Corolla’da otomatik şanzıman seçeneği de isteğe bağlı olarak alınabiliyor.