YERLİ VE MİLLİ MOTOR ÜRETMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ

2003’ten sonra Hükümetlerimiz, demiryollarını sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin en önemli halkalarından biri olarak görmüş ve demiryolu yatırımlarına büyük önem vermiştir.

14 yılda demiryolu sektörüne 54,7 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptık. 2003’te 10 bin 959 km olan demiryolu ağını 12 bin 532 kilometreye çıkardık. Ülkemizi Avrupa’nın 6’ncı dünyanın 8’inci yüksek hızlı tren kullanan ülkesi yaptık.

Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya ve Konya-Eskişehir-İstanbul olmak üzere 3 güzergâh ile bin 213 km YHT hat uzunluğuna ulaştık. YHT’ler ile yaklaşık 30 milyon yolcu taşıdık. Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir ve Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hatları ile Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Mersin-Adana-İncirlik-Toprakkale ve Karaman-Ereğli-Ulukışla Hatları olmak üzere 6 güzergâhta yüksek hızlı tren ve hızlı tren hattı inşaatlarımız devam ediyor.

Ayrıca artan demiryolu yatırımlarımız, milli üretim politikalarının benimsenmesi, kamu ihalelerinde yüksek yerlilik oranlarının istenmesi Türkiye’deki demiryolu sanayisinin ve yan sanayisinin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Artık demiryolu sektöründe kullanılan tüm ekipmanları kendimiz üretiyoruz. Yüksek hızlı trenlerimizi de kendimiz üretmek için çalışmalar yapıyoruz.

Eskişehir TÜLOMSAŞ tesislerinde tamamen yerli dizel motorunu üretmenin gururunu yaşıyoruz. “TLM6V185” adıyla 6 silindirli yaklaşık 700 kW gücünde geliştirilen dizel motorumuz, tüm testlerden başarı ile geçmiştir. TÜLOMSAŞ, motorun seri üretimine geçebilecek durumdadır.

Yeni nesil olarak ortaya çıkan bu dizel motor; güç ve özellik olarak ülkemizin küçük motor konseptini karşılayabilecek düzeydedir. Tank motoru gibi savunma sanayi projeleri için de bir sinerji oluşturacaktır.

İlk milli dizel motorumuz daha güçlü ve bölgesinde lider bir Türkiye için önemli bir adım olmuştur. Türkiye’yi motor üretiminde küresel oyuncular ligine sokacak ve ekonomimize katkı sağlayacaktır. Çalışmalarımızı burada bırakmayacak. Her daim yeni nesil motorlar için teknolojimizi geliştireceğiz.

İyi yolculuklar.