YEŞİL YÖNETİCİLER YÜKSELİŞTE

YEŞİL YÖNETİCİLER YÜKSELİŞTE

Şirketinizin ya da markanızın çok daha çevreci ve sürdürülebilir olmasını istemez misiniz? Üretim yaparken, enerji tasarrufuna yönelik maliyetlerinizi çok daha hızlı bir şekilde düşürebilecek inovatif stratejileri tek tek hayata geçirebilmek de elinizde…

Dünyanın önde gelen şirketleri son 5 yıldır, C seviyesinde yepyeni bir pozisyona yönelik istihdam yapmaya başladı. Chief Resource and Energy Officer (CREO) yani ‘üretim kaynakları ve enerji yöneticisi’ olarak öne çıkan bu pozisyon, kurumların çok daha çevreci, sürdürülebilir ve verimli bir altyapıya sahip olmalarına yönelik bir yapılanma vaat ediyor.

Küresel şirketler, 2010 yılından bu yana giderek artan bir ivmeyle ekiplerinde CREO’lara yer vermeye başladı. Facebook, Google, UPS, Siemens gibi büyük ve küresel çaplı şirketlerin CREO istihdam etmeye başladıkları görülüyor.Facebook bünyesinde ‘enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik müdürlüğü’ kuruldu. Google, ‘enerji stratejisi lideri’ istihdam ediyor. Rio Tinto şirketinde ‘enerji ve iklim stratejisi direktörü’ görev yapıyor. TD Bank, ‘çevre ilişkiler lideri’ ile çalışmaya başladı. UPS ise ‘sürdürülebilirlik koordinatörü’ ile hizmet veriyor.

Enerji ve tabii kaynaklara yönelik risklerin anlaşılması,mühendislik ya da ekonomi gibi temel bir eğitimden ziyade çevre yönetimi konusuna odaklanılması gerektiğini gösteriyor.Tüm bu gelişmelere rağmen, bu alanda gerekli altyapıya, eğitime ve donanıma sahip olan kişi sayısının son derece az olduğu gözlemleniyor. Öyle ki 225 milyon üyesi olan LinkedIn’de bile sadece 60’a yakın CREO bulunuyor. Enerji güvenliği kaygısı, değişken enerji fiyatları ve kıt su kaynakları gibi nedenler, kurumların farklı risklerle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.CREO’lar, yakın gelecekte enerji tedarik zincirinde kesinti ve düzensizlik yaşayan, su kaynaklarına erişemeyen ya da kuraklığa maruz kalan şirketlerde bu sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla yönetim kadrosuna dâhil olacak.

TÜRKİYE’DE DE HIZLA ARTACAK
Doğal kaynakların hızlı bir şekilde tükenmeye başladığı günümüzde, marka ve kurumlar sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda iş dünyasının en değerli metası olarak öne çıkan enerji maliyetlerini kontrol altına alabilmek adına farklı stratejiler geliştiriyor. EY Türkiye Enerji Piyasaları Danışmanlık Hizmetleri Lideri Bülent Ozan, “Türkiye’de CREO pozisyonu farklı üst düzey yöneticiler tarafından yürütülüyor. CREO rolüne en yakın örnek olarak ‘sürdürülebilirlik koordinatörü’ (Chief Sustainability Officer) unvanını verebiliriz. Örneğin, Şişecam Topluluğu’nun üst yönetiminde bu şekilde bir görevlendirme yaptığını görüyoruz.CREO’lara genel olarak madencilik ve ulaşım gibi enerjinin yoğun olarak kullanıldığı endüstrilerde ihtiyaç duyuluyor. Bazı şirketler enerji tüketimlerinin yoğun olmaması, tedarik zinciri veya müşteri tabanından sinyallerin geç gelmesi gibi nedenlerden ötürü riskleri fark etmiyor.CREO’lar verilerle çalışmaya yatkın olmalı. Enerji ve tabii kaynak piyasalarını iyi anlamalı. Şirketlerin faaliyet gösterdikleri küresel ortamda farklı kaynaklara ilişkin konseptleri araştırmalı. Kurumsal proje geliştirme ve uygulama konusunda uzmanlaşıp yeni enerji teknolojilerine odaklanmalı. Tasarruflar konusunda vakit harcarken, yeni fırsatları da gözden kaçırmamalı.” diyor.

TEMSİL GÜCÜ YÜKSEK BİR MAKAM
Enerji maliyetlerini iyi yöneten ve kâr eden şirket sayısının artmasıyla CREO’lara yönelik talebin hızla artacağını ifade eden bir diğer isim ise Grant Thornton Türkiye İşletme Risk Yönetimi Hizmetleri Ortağı Sezer Bozkuş Kahyaoğlu. CREO’lara başta enerji sektörü olmak üzere pek çok sektörde ihtiyaç duyulduğunu belirten Kahyaoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Özellikle enerji harcamaları ve karbon salınımları yüksek olan firmalarda enerji maliyetlerini kontrol altına almak ve azaltmak amacıyla sadece bu konudan sorumlu bir yöneticiye yönelik ihtiyaçlarını artırdı. Enerji yatırımı olan şirketlerde CREO’ların başında olduğu bölümlerin yapılandırılması gerekiyor. Yeni önem kazanmaya başlayan ‘enerji sistemleri mühendisliği’ gibi bölümlerin gelecekte bu yöneticileri yetiştireceği gözlemleniyor. Matematik, matematik mühendisliği ile fizik ve kimya, elektronik, elektrik ve bilgisayar bölümlerinden mezunlar olan kişiler, gerekli ilave eğitimlerle bu yönetim kademesinin en önemli adayları arasında yer alacak.CREO karar verirken, bu yönetim kademelerinden gelen bilgilere göre karar vermeli ve strateji oluşturmalı. CREO, sahip olduğu bu özelliklerden dolayı aynı zamanda icradan sorumlu ve yönetim kurullarında temsil gücü olan bir makam olarak öne çıkıyor.”