YETENEĞİ OLAN HERKES YAZAR OLABİLECEK

Belki de şu an hayalinizi ertelemekten çok, hayalinize bir adım daha yaklaştığınız bir dönemin başlangıcı olabilir.

Eğer kaleminiz kuvvetliyse ve idealiniz başarılı bir yazar olmaksa dünyanın en büyük online okur-yazar platformu olarak öne çıkan Wattpad sayesinde milyonlarca kişi tarafından tanınan ve kitapları basılan bir yazar olma yolunda ilk adımı atabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kendinize inanmak ve hikâyelerinizi ya da romanınızın belli kısımlarını Wattpad aracılığıyla paylaşmak…

Wattpad fanatikleri 40 milyonun üzerinde
2006’da kurulan Wattpad, insanların en sevdikleri şeylerle ilgili hikâyeler yazabildikleri, keşfedebildikleri ve paylaşabildikleri ücretsiz bir online uygulama olarak öne çıkıyor. Dünyada yaklaşık 40 milyonun üzerinde üyeye sahip olan Wattpad kapsamında, bireyler hem ilgi alanlarına göre hem de kendi zamanlarına uyan bir eğlence platformunda keyifle vakit geçirme şansına sahip. Wattpad’de yer alan hikâyeler seriler halinde yayınlanabiliyor. Bu platformun en farklı yanı ise Wattpad üyelerinin interaktif bir şekilde hikâyelere yorumda bulunabiliyor olmaları… Uygulama mobilde ve internet sitesinde 50’den fazla dilde hizmet veriyor. Wattpad’in kurucu ortağı ve CEO’su Allen Lau, Türkiye’nin ABD ve Filipinler’den sonra dünyadaki üçüncü büyük pazarları olduğunu belirtiyor. Türkiye’deki Wattpad üyeleri ayda ortalama 400 saatlerini bu platformda geçiriyor. Wattpad hakkında dünya genelinde çarpıcı istatistikler paylaşan Allen Lau, “Gutenberg matbaayı 500 yıl önce icat etti ve artık bu buluşun emekliye ayrılmasının zamanı geldi. Biz kitapların bir sonraki neslini yaratmak istiyoruz. Her ay dünyada 40 milyonu aşkın kişi Wattpad kullanıyor. Her saniye topluluğa yeni bir insan katılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki üyelerimiz Wattpad’de ayda 13 milyar dakika harcıyor. Ortalama Wattpad oturumu 30 dakika sürüyor. Wattpad’de bugüne kadar 150 milyonun üzerinde hikâye güncellemesi paylaşıldı.” diyor.

Türkiye’de 100 Wattpad hikâyesi kitaplaştırıldı
Türkiye’ye yönelik farklı bilgiler de veren Allen Lau, “Hâlihazırda 3 milyonu bulan ve sayıları hızlı bir ivmeyle artan Türkiye’deki kullanıcılarımız, yerel eğlencenin bir parçası olmak için Wattpad’e geliyor.Wattpad’de bugüne kadar 7 milyonun üzerinde Türkçe hikâye güncellemesi paylaşıldı. Wattpad’in popüler hikâyelerinin, çok satan romanlara, prime time televizyon dizilerine ve gişe hâsılatı kıran filmlere ilham verdiği Türkiye’deki eğlence kültüründe itici bir güç olmasını bekliyoruz. Kiraz Mevsimi, Kerem Bürsin gibi popüler film, dizi ve ünlüler, platform üzerindeki pek çok hikâyeye ilham veriyor. Türkiye’de 100 adet Türkçe Wattpad hikâyesi kitaplaştırıldı. Amatör yazarlarla okuyucuları aracısız ve ücretsiz olarak birbiriyle buluşturan, romantikten korkuya, polisiyeden vampir hikâyesine yüzlerce türde hikâyenin yazıldığı Wattpad, ‘hikâyelerin You Tube’u’ olarak öne çıkıyor. Wattpad yazar olmak isteyen, yazdıklarını geniş kitlelere ulaştırmak isteyen hevesli ve amatör yazarlar için tam anlamıyla hayallerinin gerçekleştiği bir cennet. Zira burada şiir, roman ya da öykü, her ne yazmak istiyorsanız onu yazıyorsunuz. Seçtiğiniz konuya, türe, kullandığınız dile ya da yaptığınız dilbilgisi hatalarına karışan yok. Hatta hiçbir kural yok. Nasıl istiyorsanız öyle yazıyorsunuz.” yorumunda bulunuyor.

Dünya çapında fenomen olan yazarlar
Bugüne kadar 10’dan fazla Wattpad öyküsünü kitaplaştıran Epsilon Yayınevi’nin, genç yazarların en önemli destekçilerinden biri olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Wattpad, yazarlığın demokratikleştirilmesi ve bir ölçüde halka inmesi açısından son derece önemli bir adım. Bunun en önemli göstergesi ise Epsilon Yayınevi bünyesinde kitabı yayınlanan ve Wattpad’de büyük bir çıkış yakalayan yazarların İstanbul, Ankara ve İzmir’den çok Düzce, Kocaeli, Adana ve Konya gibi şehirlerden geliyor olması… Wattpad’in hedef kitlesi ise ağırlıklı olarak 13-35 yaş arası gençler ve çoğunlukla da kadınlar… Wattpad’in yarattığı en büyük yıldızlardan biri de Teksaslı bir asker eşi olan 25 yaşındaki Anna Todd. Garsonluktan makyaj uzmanlığına türlü işlerde çalıştıktan sonra hobi olarak yazarlığa soyunan Todd, hayranı olduğu müzik grubunun elemanlarını konu alan bir hikâyeyi Wattpad’da yayınlayınca, okunma sayısı 500 milyonu buldu. Romanındaki karakterler ise fenomen oldu. ‘After’ adlı romanının kitap olarak basılması için ünlü yayınevi Simon&Schuster ile yüz binlerce dolarlık bir anlaşma imzalayan Todd, şimdi de devam kitabı ‘Before’ ile gündemde. Wattpad’de yayınladığı romantik hikâyesi ‘The Kissing Booth’ ile 19 milyon okunma sayısına ulaşan 19 yaşındaki İngiliz yazar Beth Reekles ise ünlü Random House yayıneviyle üç kitaplık ve yüz binlerce dolarlık bir anlaşmaya imza attı.