YHT AĞLARIMIZ GENİŞLİYOR

160 yıl önce İzmir-Aydın hattıyla başlayan demiryollarında yaşanan tarihi gelişmelere hep birlikte tanık oluyoruz.

2003’ten itibaren ortaya konulan öncelikli ulaşım politikaları nedeniyle yarım asırlık makûs talihini geride bırakan demiryollarında, 2009’da Ankara-Eskişehir arasında başlayan YHT’lerin hızlı koşusu devam ediyor.

Türkiye’yi dünyada YHT işleten ülkeler ligine yükselten Ankara-Eskişehir hattının ardından 2011’de Ankara-Konya, 2013’te Eskişehir-Konya ve 2014’te Ankara-İstanbul ile Konya-İstanbul arasında YHT hatları hizmete alındı.

Bugüne kadar 32 milyon yolcumuzu seyahat ettirdiğimiz bu güzergâhtaki 7 ilin yanı sıra bağlantılı tren ve otobüs seferleriyle nüfusun %40’ına YHT hizmeti sunuyoruz. Ulaşım hizmetinin yanı sıra uğradığı şehirlerin lehine ekonomik, sosyal ve kültürel değişimleri de beraberinde getiren YHT’lerle seyahat eden yolcularımız ortalama %62 oranında zamandan tasarruf sağlıyor.

Halkımıza hızlı, konforlu ve yüksek güvenlikli seyahat etme ayrıcalığı yaşatan YHT hatlarımız bunlardan ibaret olmayacak. Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında da yüksek hızlı demiryolu inşa ediyoruz. Yüksek hızlı demiryoluyla birlikte Bursa’dan Bilecik’e, Konya’dan Karaman-Ereğli-Ulukışla ve Yenice’ye, Mersin’den-Adana ve Adana’dan Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep’e kadar yük taşımaya da uygun hızlı tren hatları yapıyoruz. İşletmeye açılan ve gelecekte işletmeye açılacak hatlarda hizmet vermek üzere YHT filosundaki mevcut 19 adet sete 106 set daha eklemek için çalışmalarımız sürüyor.

Özel firmaları da bekliyoruz
Ayrıca Demiryolu Sektörümüzün serbestleşme süreci kapsamında TCDD’yi altyapı işletmecisi olarak yeniden yapılandırdık. Yolcu ve yük taşımacılığı yapmak üzere TCDD’nin Bağlı Ortaklığı olarak TCDD Taşımacılık A.Ş.’yi kurarak faaliyete geçirdik. Kamu şirketimiz TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin yanı sıra özel firmalarımıza da kapımız açtık; tren işletmeciliği yapmalarını bekliyoruz.