YHT Konforu İle 50 Milyon Kişi Seyahat Etti

YHT Konforu İle 50 Milyon Kişi Seyahat Etti

İlk kez 13 Mart 2009 tarihinde Ankara-Eskişehir, daha sonra Ankara-Konya, Ankara-İstanbul, Konya-İstanbul YHT hatlarının işletmeye alınmasıyla birçok kente YHT konforuyla ulaşmak çok kolaylaştı.  

Bugüne kadar 50 milyon kişinin seyahat ettiği yüksek hızlı trenler, çevresindeki kentlere de YHT+otobüs, YHT+DMU kombine taşımacılıkla ulaşımı önemli oranda kolaylaştırıyor ve zaman tasarrufu sağlıyor.

50 milyon yolcunun 14 milyon 537 bini Ankara-Konya, 17 milyon 284 bini Ankara-Eskişehir, 13 milyon 321 bini Ankara-İstanbul, 4 milyon 627 bini Konya-Eskişehir-İstanbul hatlarında seyahat etti.

TCDD Taşımacılık AŞ günde; yüksek hızlı trenlerle yaklaşık 23 bin yolcuya hizmet veriyor. Bu seyahatlerde birinci sırada günde 9 bin yolcusuyla Ankara-İstanbul hattı bulunuyor. Ankara-Konya hattında 5 bin 900, Ankara-Eskişehir hattında 3 bin 850,  Konya-Eskişehir-İstanbul hattında ise 3 bin 200 yolcu seyahat ediyor.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Erol Arıkan YHT hatlarında günde toplam 48 sefer yapıldığına dikkat çekerek, “YHT’lerin Söğütlüçeşme ve Halkalı’ya kadar ulaşması, durak sayısının artması, yolcularımıza büyük rahatlık ve kolaylık sağlıyor. Gelecekte yeni yüksek hızlı tren setlerinin temin edilmesiyle bu seferlerimiz daha da artacaktır. Ayrıca, Doğu, Turistik Doğu, Ankara, Vangölü ekspreslerine, İzmir Mavi Trenine, Trans Asya, İstanbul-Sofya vb. konvansiyonel trenlere de talep artıyor.” dedi.