YHT, KONYA’NIN AKADEMİK HAYATINI DA CANLANDIRDI

YHT, KONYA’NIN AKADEMİK HAYATINI DA CANLANDIRDI

Konya’da Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) sağladığı ulaşım kolaylığından birçok alanda faydalanılmaya başlandı.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı da bu anlamda, kentteki akademik hayatı YHT’yi kullanarak hareketlendiren bir isim… 2011 yılında Konya-Ankara YHT seferlerinin başlamasının hem Konya için hem Selçuk Üniversitesi için muazzam bir yenilik olduğunu belirten Sarı, YHT sayesinde üniversitede düzenlenen etkinliklerin sayısında ve bu etkinliklere Ankara’dan günübirlik gelen katılımcıların sayısında artış olduğuna dikkat çekiyor.

İki kentte sempozyum düzenlendi
Prof. Dr. Oktay Sarı’nın düzenlediği bilimsel etkinlikler arasında “Hızlı Trenin Birleştirdiği Gönüller Jinekoloji Sempozyumları” önemli bir yer tutuyor. Prof. Sarı, önce Konya sonra da Eskişehir’de gerçekleştirilen sempozyum serisinin üçüncüsünün de Selçuk Tıp tarafından bu yıl Konya’da düzenleneceği bilgisini paylaşıyor ve şunları ekliyor: “Tabii ki bunlarla sınırlı kalmamalıyız. Fakülte olarak tüm branşlarda bu tarz bilimsel etkinliklerin sayısını artırarak hem bilime, hem de demiryolu ulaşımına katkıda bulunmalıyız.”

YHT’deki özçekimlerden sergi oluşturabiliriz
Prof. Sarı, YHT’den yararlanarak, etkinlik düzenleme girişimlerini akademik alanla sınırlı tutmuyor. Oktay Sarı’nın, edebiyat, kültür-sanat etkinliklerinde de YHT’yi kullanmak üzerine ilgi çekici fikirleri var: “Öğrencilerimizin ve akademik personelimizin demiryolu deneyimleri de belki kitaplaştırmaya değer diye düşünüyorum. Trende çekilmiş fotoğraflar ve özçekimlerden de bir sergi oluşturabileceğimiz kanaatindeyim. YHT hepimiz için güzel bir fırsat. Ama geleceğe dair tüm düşüncelerimi paylaşırsam da heyecan azalabilir belki. En iyisi, zamana bırakmalı.”

Prof. Sarı, “YHT’nin ülke sathında daha fazla alana ulaşmasını, YHT sayesinde bilimsel ve sanatsal faaliyetlere de hız gelmesini arzuluyorum. Hız, karayolunda tehlike, demiryolunda ise güven demektir. Güvenin olduğu yerde ise bilim de, sanat da gelişme ortamı bulur.” diyor.

YHT sağlığımız açısından da faydalı
YHT’yi kullanmadaki faydaları bir hekim olarak da değerlendiren Sarı şunları söylüyor: “Seyahat esnasında yürüyebilme imkânının olması sağlığımız için çok önemli. Uzun seyahatlerde uzun süre hareket edememe nedeniyle, özellikle de sık seyahat etme durumunda bulunan kişilerde en çok korkulan rahatsızlık derin ventrombozudur. Derin ventrombozu olma ihtimalini azaltmak için araç kullanan kişilere saat başı aracı durdurup kısa süreli yürümelerini öneririz. YHT’de ise yürümeseniz bile en azından geniş koltuk mesafesinde bacağınızı hareket ettirebilme ayrıcalığınız var.”