YHT’LERLE “GÜVENLİ” YOLCULUKLAR…

YHT’LERLE “GÜVENLİ” YOLCULUKLAR…

Her 50 km’de bulunan mobil ekipler tarafından da sürekli kontrol edilen YHT hatları ihata ile çevrilmiş olup, CCTV kameralı güvenlik ve deprem erken uyarı sistemleriyle donatılmıştır.

TCDD’nin Bağlı Ortaklığı TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Konya-İstanbul hatlarında işletilen Yüksek Hızlı Trenler, hız ve konforun yanı sıra yolcularına “yüksek güvenlikli” seyahat imkânı sunuyor.

YHT hatlarındaki tren trafiği Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi’ne (ERTMS) uygun, ‘Merkezi Tren Trafik Ünitesi (CTC)’ ile sağlanmaktadır. Yolculuk boyunca trenlerin hareketleri bir merkezden izlenip, uzaktan kontrol ve kayıt edilmektedir.

Her 50 km’de bulunan mobil ekipler tarafından da sürekli kontrol edilen YHT hatları ihata ile çevrilmiş olup, CCTV kameralı güvenlik ve deprem erken uyarı sistemleriyle donatılmıştır. YHT gar ve istasyonlarında ise X-ray cihazları, kameralı güvenlik sistemleri, ihata ve güvenlik görevlileri bulunmaktadır.

YHT’lerde ayrıca trenin hem içeriden hem dışarıdan izlenmesi için kapalı devre televizyon sistemi (CCTV) ile yolcularla tren içi iletişimi sağlayan interfon ve megafon sistemleri bulunmaktadır.

YHT SETİ GÜVENLİK SİSTEMLERİ
– Makinistlerin treni kullanamayacakları durumlarda trenin durmasını sağlayan TOTMAN Sistemi
– Otomatik frenlemeyi sağlayan ATS Sistemi
– Hız aşımını engelleyen ATP Sistemi
– Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi-Tren Trafiği Sinyalizasyon Sistemi (ERTMS)
– Tünel giriş-çıkışlarında oluşması muhtemel basıncı dengeleyecek Basınç Dengeleme Sistemi
– Dingil ve boji ısınmalarında tren durdurmaya yönelik, Hızlanma ve Sıcaklık İzleme Sistemi (ATMS)
– Arıza Tespit Sistemi (SICAS)
– Otomatik Yangın Tespit-Bildirme Sistemi
– Trenin ray üzerinde kaymasını engelleyen Kızaklama Sistemi
– Tren hareketiyle birlikte giriş kapılarını kapatan Otomatik Kilitleme Sistemi