YILIN İLK BULUŞMASI DETROIT’TE

Yeni yılın ilk otomobil buluşması olan Detroit Otomobil Fuarı, ocak ayında kapılarını açtı. Lüks SUV ve spor otomobilde dünyanın en büyük pazarı olan ABD’de, Alman markalar bu yıl da gövde gösteri yaptı. Çoğu dünya prömiyeri olmak üzere farklı markaların 61 yeni modelinin sahne aldığı fuarda, lüks modeller kadar çevreci yeni teknolojiler de dikkat çekti. İşte fuarın en çok ses getiren yenilikleri…

LÜKS COUPE PAZARINDA İDDİALI
Fuarda Alman üretici Mercedes, E Serisi Coupe’yi ilk kez resmi olarak sergiledi. Ağabeyi S Serisi ile tasarım açısından benzerlikler sergileyen yeni model, 2017 yılı ortasından itibaren Türkiye ve daha birçok pazarda satışa sunulacak. BMW 6 Serisi’ne direkt rakip olmayı planlayan lüks coupe, şık tavan çizgisi, LED farları, zengin donanımı ve otonom sürüşe bir adım daha yaklaşan teknolojileriyle sınıfının en iddialı modellerinden biri olarak yollara çıkacak. Boyu 5 metreye yaklaşan otomobil, eski versiyona kıyasla 123 mm daha uzun ve 74 mm daha geniş tasarlanmış. Mercedes S Serisi Coupe, güçleri 184-333 beygir arasında değişen bir dizel, dört benzinli olmak üzere beş farklı motor seçeneğiyle yollara çıkacak.

GLA ARAZİYE DAHA ÇOK UYDU
Fuarın en önemli yeniliklerinden Mercedes GLA, sergilendikten sonra satışa sunulan modellerden. ABD’de SUV’lara olan ilginin artması nedeniyle yeni modelini fuara yetiştiren Mercedes, ardından satışa sundu. Yeni GLA kısa bir süre sonra ülkemiz pazarına da sunulacak. Önden veya dört tekerlekten çekişli olarak alınabilecek olan araçta manuel veya otomatik vites kutusu arasından seçim yapmak da mümkün. Aracın en güçlü modeli ise yine AMG logosu taşıyacak. GLA 45 AMG isimli bu model 2.0 litrelik motorundan 381 beygir güç ve 475 Nm tork elde ederken 4,4 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayacak.

AUDI’DEN YENİ Q8 SÜRPRİZİ
Detroit’te sergilenen Audi Q8 Concept, firmanın ürün gamındaki en büyük modeli olacak. Bu büyük SUV 4 kişilik yaşam alanıyla Coupe SUV sınıfında boy gösterecek. Bir SUV’un fonksiyonelliğini coupe’nin çekiciliği ile harmanlamayı amaçlayan Q8 Concept, bunu performansıyla da oraya koyuyor. Audi bu büyük SUV’da, 700 Nm tork ve 245 kW üreten 3.0 litrelik TFSI motor ile bir elektrik motoruna yer vermiş. Benzinli motor araca 333 beygir güç sağlarken tek başına elektrik motoru 100 kW gücünde. İki motorun birlikteliği ile 0-100 km/s hızlanmasını 5,4 saniyede tamamlayan model, 250 km/s son ulaşabiliyor. Ancak bu kadar yüksek performansa rağmen aracın 100 km’deki ortalama tüketimi 2,3 lt olarak açıklanıyor. 2018 yılında yollara çıkacağı açıklanan Q8, 5,02 metre uzunluğa sahip. 3 metrelik dingil mesafesi ile 4 kişilik iç mekânında yolcularına maksimum yaşam alanı sunan model, Audi’nin yeni sanal kokpiti ile donatılmış.

VW TIGUAN 7 KİŞİLİK OLDU
Amerika’da Alman üretici VW’nin sergilediği en büyük yenilik 7 kişilik Tiguan oldu. Sadece ABD’de değil, Avrupa’da da satışa sunulacak olan model, opsiyonel olarak 3. sıra koltukla da donatılabilecek. Standart modelden 215 mm daha uzun gövdesiyle daha fazla iç mekân genişliği sunan Tiguan Allspace, bu yılın ikinci yarısında yollara çıkacak. Büyüyen boyutları sayesinde daha fazla iç mekâna ve ilave 2 koltuğa kavuşan modelde 115 litre artan bagaj kapasitesi de sunuluyor. Aracın dingil mesafesi standart versiyondan 110 mm daha uzunken toplam uzunluğu 4704 mm olmuş. Aracın Avrupa versiyonlarında tanıdığımız TSI ve TDI güç ünitelerine yer verilecek. 150, 180 ve 220 beygir güç üreten TSI motorlarla birlikte 150, 190 ve 240 HP güç üreten TSI motorlar ve versiyona bağlı olarak 4Motion dört tekerlekten çekiş sistemi de araçta sunulacak. 

Yenilikler göz doldurdu
– Infiniti QX50 Concept, aynı zamanda dünyada ilk kez kullanılacak VC-Turbo motoruyla da dikkat çekti.
– Alman üretici BMW sedan otomobili 5 Serisi’nin dünya tanıtımını ABD’de yaparken, ayrıca X2 konsept araç da izleyicilerle buluşturdu. Makyajlı 6 Serisi de markanın yenilikleri olarak fuardaki yerini aldı.
– Fuarın dikkat çeken modelleri arasında KIA’nın sürpriz olarak tanıttığı en güçlü versiyonu GT modeli de bulunuyor.