YILIN İLK OTOMOBİL GÖSTERİSİ AMERİKA’DA YAPILDI

YILIN İLK OTOMOBİL GÖSTERİSİ AMERİKA’DA YAPILDI

Bu yıl otomotiv dünyasının ilk büyük buluşması, otomotivin anavatanı olan Amerika’da gerçekleşti.

İlk olarak 1907 yılında kapılarını açan Uluslararası Kuzey Amerika Otomobil Fuarı (NAIAS) 1989 yılında uluslararası hale geldi. Detroit ekonomisine de büyük katkı sağlayan fuarda bu yıl çoğu dünya lansmanı olmak üzere 100’den fazla yeni model tanıtıldı. Dünyanın her yerinden 5 bine yakıt gazetecinin katıldığı fuara, 1 milyona yakın ziyaretçi katıldı. Fuarın bu yılki bir başka özelliğiyse, iflasın eşiğinden dönen Detroit’in ‘yeniden toparlandığı’ mesajının verilmesi oldu. Avrupalı markalardan Çinlilere, Korelilerden Japonlara kadar tüm markalar Detroit’te adeta çıkarma yaptı.

İşte yılın ilk otomobil buluşmasında tanıtılan en yeni modeller:

AUDİ Q7 İLK KEZ SAHNE ALDI
Fuarda sergilenen önemli yeni modellerden biri ülkemiz pazarında da önemli satış adetlerine ulaşan Audi Q7 oldu. Markanın SUV sınıfındaki ‘amiral gemisi’ Q7, yeni nesliyle Detroit Otomobil Fuarı’nda ilk kez sahne aldı. Bu yıl ortasında Türkiye pazarında satışa sunulması beklenen yeni Q7, görsel ve teknik olarak eski versiyondan ayrılıyor. Eskisine kıyasla 325 kg daha hafif olan yeni Q7’de ikinci nesil modüler bilgi eğlence platformunun yanı sıra “Audi Sanal Kokpit”, bazı donanım seçeneklerinde arka koltuktakilere yönelik Audi tablet ve 3D Audio içeren iki ses sistemi gibi yenilikler bulunuyor.

VOLVO’DAN SUV GÖRÜNÜMLÜ SEDAN
Volvo’nun 1997 yılında üretimine başladığı Cross Country ailesi evrim geçirdi. Detroit Fuarı’nda ilk kez sergilenen araç, sedan bir otomobille crossover aracı aynı bedende buluşturmayı hedefliyor. Fuarın ilgi çeken yeniliklerinden olan Volvo S60 Cross Country, sedan karoser ile birlikte crossover araçların kullanım özelliklerini aynı potada harmanlayacak. Standart S60’a kıyasla yüksekliği 65 mm daha fazla olan araçta akıllı bir 4X4 çekiş sistemi sunulacak. Ancak aynı görüntüye sahip, fiyatı daha uygun olan önden çekişli versiyon da üretilecek. Araçta 190 beygirlik D4 dizel ve 250 beygir gücündeki T5 benzinli motorlar kullanılacak. Yeni Volvo’nun yaz aylarından itibaren satışa sunulması planlanıyor.

AMERİKA PAZARINA VW’DEN ÖZEL
Alman üretici Volkswagen, fuarda yeni beş-koltuklu SUV konsept aracını ilk kez tanıttı. Amerika pazarında satış başarısı çok yüksek olması planlanan araç, VW’nin Tennessee Chattanooga fabrikasında önümüzdeki yıl üretilmesi bekleniyor. 4 tekerlekten çekişli ve plug-in hibrit olarak sergilenen Cross Coupe GTE, aynı zamanda çevreci özellikleriyle ön plana çıkıyor.Beş koltuklu, uzunluğu 4.84 metre, genişliği 2.03 metre ve yüksekliği 1.75 metre olan aracın, 7 koltuklu versiyonlarının da üretilmesi bekleniyor. Hibrit araçta 280 beygir gücündeki 3.6lt benzinli V6, önde 40 kw, arkadaysa 85 kw elektrik motorları birlikte çalışıyor. Tüm motorlar devredeyse sunulan güç 360 beygire ulaşırken, aracın 100 km’deki yakıt tüketimi 3.36 lt olarak gerçekleşiyor. İç mekânı da modern ve şık hatlardan oluşan Cross Coupe GTE, sunduğu yüksek donanımla tüketicileri etkilemeyi planlıyor.

MERCEDES LÜKSÜ SERGİLEDİ
Alman üretici Mercedes, Detroit’te tanıttığı GLE Coupe ile rakibi BMW’ye yeni bir meydan okumanın işaretlerini verdi. Fuardan sonra yollara çıkacak Mercedes GLE, hem donanım hem de güçlü motorlarıyla sol şeridin yeni gözdesi olmaya aday. Mercedes M Serisi ile ortak platformu kullanan GLE, firmanın Tuscaloosa tesislerinde üretilecek. Mercedes’in yeni model adlandırılmasına sahip ilk modeli olacak GLE’nin isminin sonundaki ‘E’ aracın e Serisi boyutlarında olduğunu da simgeliyor. Araçta, güçleri 258-367 beygir arasında değişen motorlara yer verilirken, en üst versiyon AMG’de 3.0 lt 367 beygirlik motor yer alacak. GLE’nin 1650 lt’ye kadar yükseltilebilen bagaj hacmi ve Avrupa pazarında önemli olan 3.500 kg’lik römork çekme değeri de sınıfının en iyisi olarak gösteriliyor. Araçta 9 ileri otomatik şanzıman kullanılacak.

JAGUAR DAHA FAZLA BEKLEYEMEDİ
SUV pazarındaki büyümeye kayıtsız kalamayan Jaguar, F-Pace isimli SUV modelini Detroit’te sergiledi. Yeni SUV önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacak. Audi Q5, BMW X3 ve Mercedes-Benz GLK ile mücadele edecek olan F-Pace, sınıfının en geniş iç hacmi ve sürüş dinamiğine sahip olma iddiası ile yollara çıkacak. Bu açıklamayı bizzat Jaguar yetkilileri yaparken aracın 5 koltuklu olacağını belirtiyorlar. Bu yılın sonunda tanıtımı yapılacak olan model, önümüzdeki yıl bayilerdeki yerini alacak.

FORD’DAN SAFKAN SPORCU GT
Ford, fuarda süper spor otomobiller sınıfında yarışacak yeni aracı GT’yi tanıttı. Ultra hafif karbon malzemeden üretilen bir gövde, 600 beygirlik bir V6 motorla donatılan safkan sporcu Ford GT Concept, 2016 yılında seri üretime taşınabilir. Süper spor otomobillerde olması gerektiği gibi motoru ortaya yerleştirilmiş, arkadan itişli aracın 7 kademeli çift kavramalı şanzımanı da direksiyon simidi üzerinden kontrol ediliyor. Ford GT’nin ağırlığıysa 1200 kg olarak açıklandı.

HYUNDAI’DEN SANTA CRUZ CONCEPT
Hyundai, Detroit’te yeni konsept modeli Santa Cruz’u görücüye çıkardı. Sıra dışı tasarımıyla pick-up segmentine bambaşka bir bakış açısı getiren SantaCruz, Hyundai’nin gelecek planlarını gözler önüne sermiş oldu. Santa Cruz, geleneksel Pick-up’ların aksine, sahip olduğu sportif tasarımı ve kompakt kullanım özellikleriyle daha çok crossover otomobil tutkunlarının gönlünü fethetmek istiyor. Araçta 190 beygir gücünde 2.0lt dizel motor ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi sunuluyor.