YILIN SÜPER AKILLI TELEFONLARI

Üreticiler eskiden olduğu gibi senede bir amiral gemisi telefon tanıtmanın ötesine geçtiler. Bu yıl gördük ki, yeni bir süper telefon çıkartma frekansı ‘altı ayda bir’ seviyesine geldi. Ancak değişen tek şey işlemcinin çekirdek sayısı ya da tasarım değil; akıllı telefonlar, onları kullanma şeklimizi etkileyebilecek işlevler kazanıyorlar. Bu yılın ve muhtemelen gelecek yılın ilk yarısını kasıp kavuracak bu modelleri incelerken, telefonu kullanma şeklimizin değişmesinin geçmişte neler değiştirdiğini aklınızdan çıkarmayın.

APPLE iPHONE 6S
Yeni iPhone’a roze altın rengi eklenmesi kadar, 4K video kayıt edebilen kamerası da ilk bakışta ilgi çekiyor. Live Photo adlı özellikle, fotoğraf çekmeden önce ve sonrasında da bir video çekiyor. Böylece anılarınız canlanıyor. 4,7 inç ekrandaki 3D Touch sistemi, ekrana ne sertlikte dokunduğunuzu anlayarak farklı işlemler yapabilmenizi sağlıyor. İşlem gücündeki yüzde 80, grafik performansındaki yüzde 90 artış ise onu eski modellere kıyasla oldukça güçlü kılıyor.

 

GOOGLE NEXUS 5X
Nexus serisi telefonlar hem güncellemeleri en erken almalarıyla hem de güçlü özellikleriyle meşhur. LG tarafından hazırlanan Nexus 5X de AndroidMarshmallow’u ilk taşıyan model olmasının yanı sıra, 5,2 inçlik Full HD ekranı, altı çekirdekli Snapdragon 808 işlemcisi, 2 GB belleği, 32 GB’a kadar dâhilî depolama alanı ve 12,3 MP kamerasıyla öne çıkıyor. Ancak, daha bitmedi: Şarj ve veri aktarımını tek noktadan yapabilen yeni nesil USB-C bağlantısı ile uygulama ve mağazada güvenlik sağlamak için arka yüzde bir parmak izi okuyucusu da mevcut.

 

LG G4
Yeni seramik ve deri kaplama seçenekleriyle lüks hissini yaşatmayı hedefleyen LG, 5,5 inçlik dev ekranda qHD çözünürlüğe erişiyor. Quantum Display adlı teknolojisi renklerin oldukça canlı ve doygun gözükmesini sağlıyor. Bu yıl birçok telefonda gördüğümüz yeni nesil ve altı çekirdekli Snapdragon 808 işlemcisi, 3 GB bellek ve microSD ile artırılabilen 32 GB dâhilî depolama alanı onu süper telefon klasmanına sokuyor. Fotoğraf ve videolar için LED flaşlı 16 MP kamerası ise ideal.

 

MİCROSOFT LUMİA 950
Windows 10 kullanacak ilk akıllı telefonlardan birisi olan Lumia 950, Microsoft’un iki yıl sonra piyasaya çıkardığı ilk amiral gemisi telefon. 5,2 inçlik qHD (2560×1440 piksel) ekranı oldukça çarpıcı. Altı çekirdekli Snapdragon 808 işlemci kadar, 3 GB bellek de onu güçlü kılıyor. 32 GB depolama alanı bulunan cihaz, microSD ile 2 TB’a kadar ek alana sahip olabiliyor. Zeiss lensli 20 MP kamerası ile iddialı olan cihazın, hızlı şarj özelliği 30 dakikada yüzde 50 şarja ulaşmasını sağlıyor.

 

SONY XPERİA Z5
Suya ve toza dayanıklı Xperia serisinin son harikası Z5, sekiz çekirdekli Snapdragon 810 işlemcisi ve 3 GB belleği ile performans konusunda iddialı. 5,2 inçlik ekranı Full HD çözünürlükte olan cihaz, Android 5.0 Lollipop ile geliyor ama 6.0’a yükseltmek mümkün. Yeni nesil kamera algılayıcısıyla gelen Z5’in 23 MP çözünürlük ve 0,3 saniyelik “dünyanın en hızlı” otomatik odaklama desteği var. Sony’nin telefonun yan yüzündeki güç düğmesine eklediği parmak izi okuyucu ise daha güvenli bir kullanım anlamına geliyor.

 

SAMSUNG GALAXY S6
Türkiye’de dört çekirdeği 1,5 GHz, dört çekirdeği 2,1 GHz olmak üzere toplam sekiz çekirdekli işlemcisini kullandığı S6’yı satışa sunan Samsung, birçok farklı özellik ile dikkat çekici bir telefon. 5,1 inçlik Süper AMOLED ekranında qHD çözünürlüğe erişen cihaz, microSD kart desteği kaldırmış, ancak 128 GB’a kadar depolama seçenekleri bulunuyor. 3 GB bellek ve 4K video çekebilen 16 MP kamerası ilgi çekici. Ancak asıl fark, aynı anda birden fazla uygulamayı aynı ekrana sığdırabilmesi, güncel kablosuz şarj standartlarını desteklemesi, hızlı şarj özelliği ve S Voice ile kendine has sesli asistanı olmasıyla doğuyor.