YOLUMUZ 15 TEMMUZ ÖCESİNDEN DAHA AYDINLIK

Türkiye’nin rolü her geçen gün daha da artıyor. Bu yeni düzenin içinde yer almak için de İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımı büyük önem taşıyor.

Değerli Yolcular,

Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimini durduran şehitlerimiz ve canları pahasına tankların, bombaların karşısına dikilen kahraman milletimiz yeni bir dönem başlatmıştır. Aziz milletimiz demokrasiye olan inancı ve duyarlılığıyla büyüklüğüne yaraşır biçimde hareket ederek, tarihimizin gurur dolu sayfalarına adeta bir destan yazarak yenisini eklemiştir. Dünyada emsali olmayan bir cesaret ve maneviyatla milli birliğimiz ve irademiz üzerinde gerçekleştirilen karanlık oyunları bozmuştur.

Bugün, Türkiye’nin yolu 15 Temmuz öncesinden daha açık, daha aydınlıktır. 15 Temmuz sonrasında bu ülkenin düşmanlarına inat yatırımlarımıza daha da çok sarıldık. Bakanlık olarak ülkemizin dört bir yanında 5 binin üzerinde şantiyede çalışmaya devam ettik, yenilerini ekledik. Tüm bu hain girişimlere rağmen bir yılda Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Keçiören Metrosu, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli gibi birbirinden büyük projemizi hizmete verdik. 1915 Çanakkale Köprüsü, Çamlıca Kulesi, Zigana Tüneli, İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi, Zonguldak Filyos Limanı gibi nicesinin temelini attık.

Bunların yanı sıra son 14 yıla kadar yarım asırlık bir süreçte önemi unutularak adeta rafa kaldırılan demiryollarımızda çok önemli projeleri hayata geçirdik. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nı 29 Ekim’de açtık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nde Türkiye tarafında inşa çalışmalarımızı tamamlanma aşamasına getirdik. Bu dev projenin tamamlayıcılarından biri olacak Kars Lojistik Merkezi’nin temelini 7 Nisan’da attık. Milli dizel motorumuzu ve milli yük vagonumuzu ürettik.

15 Temmuz gibi bir günü bir daha hiç yaşanmamak üzere tarihe gömdük. Ama asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi şehitlerimizi yeniden rahmet ve minnet ile yad ediyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömür diliyorum.

Ahmet ARSLAN

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı