YÖRESEL MİMARİ KORUMA ALTINA ALINIYOR

YÖRESEL MİMARİ KORUMA ALTINA ALINIYOR

Büyük binalar arasından nefes almak istiyor artık şehirliler… Anadolu bu konuda son derece verimli… Çünkü hemen her kentin kendine özgü mimarisi var ama bugüne kadar korunmuş oldukları ise söylenemez. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da köylerin yöresel mimariye uygun olarak yeniden inşa edilmesi için harekete geçti.

İlk olarak Karadeniz Bölgesi için çalışmalar tamamlandı. Karadeniz’in ulaşımı kolay kentlerinden olan Amasya, Karabük ve Rize’de 15’şer, Trabzon’da ise 12 tip yöresel mimariye uygun konut projesi hazırlandı. Proje kapsamında Marmara Bölgesi’nde Edirne, Balıkesir ve Bursa illerinde yürütülen yöresel mimariye uygun çalışmalar ise sürüyor.

Yöreye özgü inşaata destek
Evini yenilemek isteyen köylülere bölgeye uygun, bedava konut projesi vermeyi kapsayan çalışmanın, ülke genelinde 2017’ye kadar tamamlanması bekleniyor. Bakanlık, kentsel dönüşüm kapsamında evini yıktırıp yöresel tarzda yeniden yaptıranlara 10 bin TL teşvik verecek. Kent merkezlerinin yanı sıra köylerde de yöresel mimariyle ev yapanlar aynı teşvikten yararlanabilecek.

Kırsal yerleşmelerde yeni yapılacak yapıların, yöresel yerleşim dokusunu, bölgenin doğal şartlarını ve arazi formunu dikkate alan, bölge halkının kültürel özelliklerine, yaşam koşullarına ve alışkanlıklarına uygun, günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen, afete duyarlı, güvenli, fen ve sağlık kurallarına uygun inşa edilmesi amaçlanıyor.

Yöreye özgü köy konakları yapıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgelere özgü yapıların korunması, yeniden inşa edilecek yapıların yöresel özelliklere göre yapılandırılması çalışmaları doğrultusunda, 2010’da Balıkesir ve çevresinde, 2011’de Kayseri çevresinde analiz çalışmaları yaptırdı. Yapıların tipoloji bilgileri hazırlandı. Orta ve Doğu Karadeniz’e özgü evlerin yanında ambar olarak kullanılan serenderler gibi yöreye özgü yapılar ve köy konakları tasarlandı.