YOUTUBE YILDIZI OLMAK İSTER MİSİNİZ?

İnternet videoları hayatımızın büyük bölümünü kapladı bile. Bundan dört yıl sonra internet trafiğinin yüzde 80’ini videolar oluşturacak. Ülkemizde de son zamanlarda bu işin öncüsü YouTube’daki videoları hazırlayanlar, belirli bir ün kazanmaya başladılar. YouTube videosu hazırlamak, bir cep telefonuyla kolayca yapılabiliyor ama daha ciddi videolar hazırlamak isterseniz, bu yazıda anlatacağımız cihazlara ihtiyacınız olabilir.

YAMAHA HS8
Ses mühendislerinin kullandığı bu stüdyo monitörleri tüm frekanslarda doğru sesi yakalamanızı sağlayacak. Üst seviye bir cep telefonundan daha pahalı olmamaları da cihazın önemli bir avantajı…

 

ASUS PA328Q
MKBHD serisinin yeni monitörü, daha yüksek ergonomi, 4K (Full HD’nin dört katı) çözünürlük ve hataları görebilmek için doğru renk görüntüleme gibi özellikler taşıyor. IPS panel kullanan monitör, DisplayPort gibi yeni nesil bağlantılara da sahip.

 

APPLE MAC PRO
YouTube, 4K çözünürlüğe kadar video yayımlamaya izin veriyor ama Apple’ın bu cihazı da geri kalmıyor. Hatta üç adet 5K çözünürlükteki ekranı bağlayarak bunlarla çalışabilmenizi sağlayacak kadar güçlü teknik özellikler taşıyor.

 

RED WEAPON DRAGON
İyi bir kamera istiyorsanız, Red’in bu modeli görenlere parmak ısırtacak. Ne var ki, fiyatı oldukça yüksek. Bu da bu sayfalardaki cihazlara çözünürlük açısından meydan okuyor ve 6K çözünürlükte kayıt yapabiliyor.

 

SIGMA 18-35 MM F/1.8 LENS
Keskin görüntüler için sadece fotoğraf makinesine güvenemezsiniz. Kullanacağınız lensler de önem taşıyor. Sigma da keskinlik konusunda iddialı. Üstelik düşük f değeri ile düşük ışıkta da iyi çekimler yapabilmenizi sağlıyor.

 

SOUND DEVICES MIXPRE D-P48
Pille çalıştırılabilen bu ses mikseri, kayıt yaparken sesin önce bir amplifikatörden geçmesini sağlayabilir. Dilerseniz daha sonra dublaj yapmak için de bu cihazı kullanabilirsiniz.

 

SENNHEISER MKH416
Özellikle dış çekimlerde kayıtlarda fark edilen ortam sesini azaltmak, ses tek parça olarak kayıt edildiğinden zordur. Bu özel mikrofon sesin mikrofonun yönlendiği kısımdan alınarak kaydedilmesini sağlıyor. Böylece ses, tam da istediğiniz gibi çıkıyor.

LOGITECH MX MASTER MOUSE
Yandan tekerlekli bu fare, ekrandaki görüntüyü yatayda olduğu kadar, dikeyde de rahatça kaydırabilmenizi sağlıyor. Üç cihaza birden bağlanabilmesi ise oldukça etkileyici… Tek tuşla fareyi kullanmak istediğiniz cihazı değiştirebilirsiniz.