ZAFER’İN 94. YILDÖNÜMÜ

ZAFER’İN 94. YILDÖNÜMÜ

Ulusal bayramlarımızdan olan Zafer Bayramı’nın bu yıl 94. yıldönümünü kutluyoruz.

Türkiye’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve dış temsilciliklerde her yıl kutlanan Zafer Bayramı; 1922’de 26 Ağustos’ta başlayan ve 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için coşkuyla kutladığımız önemli milli bayramlarımızdan…

Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için ‘Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ olarak adlandırıldı. Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

İlk resmi kutlama 1935’te yapıldı
Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 tarihinde Ankara, İzmir, Denizli, Afyonkarahisar ve Kahramanmaraş’ta kutlandı. Resmi olarak Zafer Bayramı ilan edilmesi ise Mayıs 1935’te gerçekleşti. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve vatandaşlar, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca her yıl Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir. Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.